This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie lutownicy?

admin

10 czerwca 2016

lutownice

No Comment

Lutowanie to proces, którego celem jest trwałe połączenie metalowych elementów – najczęściej dwóch. Odbywa się on przy pomocy specjalnego urządzenia, czyli lutownicy oraz spoiwa, które potocznie zwane jest cyną. Przy wyborze lutownicy warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Spróbujemy je w krótki i przystępny sposób przedstawić.

Ważnym parametrem przy zakupie lutownicy są rozmiary grotu. Wybór jego wielkości musi być uzależniony od pracy, którą chcemy wykonywać. Jeśli planujemy, przykładowo, lutować części drobnej elektroniki trafnym wyborem będzie lutownica o cienkim grocie. W przypadku prac na większych elementach należy zaopatrzyć się w urządzenie o większym grocie. Pamiętajmy, że jego wielkość idzie w parze z żywotnością. Krótko mówiąc – im grubszy grot, tym dłuższy czas, w którym będzie on nadawał się do pracy. Jednakże rozmiar to niejedyny parametr związany z tą częścią lutownicy. Istotny jest bowiem także kształt grotu. Do najpopularniejszych należą:

  • stożkowy – grot tego typu, dzięki zaokrąglonej końcówce przypomina stożek. Jest to grot, który najczęściej standardowo dołączany jest do lutownicy. Cechuje się niewielką powierzchnią styku z metalem, co sprawia, że musimy nakładać na niego sporą kroplę spoiwa.

  • wkrętakowy- jego nazwa wynika z faktu, iż przypomina on kształtem wkrętak. Dostępny jest w dwóch rozmiarach. Mniejszy z nich (0,3-0,4cm) umożliwia montaż przewlekany. Z kolei większy dobrze sprawdzi się przy montowaniu obwodów drukowanych.

  • z mikrofalą – grot ten wyróżnią końcówka ścięta pod kątem 45 stopni ze specjalną końcówką z wydrążeniem, dzięki któremu kropla lutu otrzymuje się w niezmiennym położeniu.

Drugim parametrem, na który proponujemy zwrócić uwagę przy zakupie lutownicy, jest moc urządzenia. W przypadku gdy zależy nam jedynie na łączeniu ze sobą niewielkich części, możemy zdecydować się na urządzenie o niewielkiej moc – do 100W. Przykładem urządzenia spełniającego to kryterium jest lutownica Dedra DED7541. Lutowanie większych elementów musi odbywać się przy udziale elektronarzędzie o wyższej wartości mocy. Wiele lutownic wyposażonych jest w specjalny przełącznik mocy pozwalający na kontrolowanie jej poziomu.

Trzecim ważnym czynnikiem związanym z lutownicą jest temperatura jej pracy, która zależna jest od stosowanego przez nas spoiwa. Dobrym pomysłem będzie wybór elastycznego pod tym względem urządzenia, czyli takiego, które posiada możliwość regulowania temperatury. Opcja taką posiada przykładowo przytoczona już lutownica Dedra DED7541. Powiązany z temperaturą jest także czas, który potrzebuje urządzenie, aby zacząć działać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *