Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Szlifierki oscylacyjne – jak wybrać?

admin

14 czerwca 2016

szlifierki

No Comment

Szlifierki oscylacyjne to elektronarzędzia o szerokim zastosowaniu. Wykorzystać je można do szlifowania powierzchni płaskich oraz tych o nieznacznych zaokrągleniach. Nie warto inwestować w tanie urządzenia dostępne w popularnych supermarketach. Narzędzia te cechować będzie dużo gorsza jakość oraz zdecydowanie większa awaryjność. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wybranie urządzenia droższego, lecz dużo lepszego, takiego jak szlifierka Ryobi, Makita czy Metabo.

szlifierka ryobiPraca z urządzeniami tego typu jest niezwykle czysta, ponieważ wyposażone są w specjalny system, którego zadaniem jest odsysanie pyłu. Szlifierki oscylacyjne posiadają funkcję ustawiania wstępnej prędkości szlifowania, co sprawia, że są urządzeniami bardzo precyzyjnymi. Do ich obsługi wymagane jest najczęściej użycie obu rąk. Jednakże część producentów w swojej ofercie ma także elektronarzędzia, które obsłużmy jedynie za pomocą jednej ręki – dobrym przykładem takiego urządzenia jest szlifierka Ryobi 240 W.

Na rynku dostępnych jest wiele szlifierek oscylacyjnych warto więc wiedzieć, czym się one, oprócz ceny, różnią. Jednym z podstawowych czynników, na które należy zwrócić uwagę przy kupnie, są rozmiary stopy urządzenia. Wpływają one na szybkość pracy urządzenia. Im większa jest stopa tym szybciej możemy pracować. Jednakże nie należy zawsze kierować się taką zasadą. Pamiętajmy, że czasem szybkość pracy nie będzie najważniejsza. Przy mniejszych elementach powinno się skupić głównie na dokładności. W precyzyjnym szlifowaniu stopa o dużych rozmiarach może zwyczajnie przeszkadzać. Ze względu na jej spore gabaryty może pojawić się problem z dostępnością do szlifowania niektórych miejsc. Przyjrzeć należy się również oscylacji. Jej wartość podawana jest w liczbie oscylacji, które szlifierka wykonuje w czasie jednej minuty. Najczęściej mieści się na pomiędzy 19 a 27 tysiącami oscylacji. Generalnie rzecz ujmując im większa jest ich liczba, tym lepsza jest jakość szlifowania. Producenci oferują szlifierki z funkcją ustawiania prędkości oscylacji, co w pewnych przypadkach może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Jeśli planujemy wykonywać kilka rodzajów prac, np. z kamieniem, drewnem i betonem, warto kupić szlifierkę oscylacyjną, której papier ścierny mocowany jest za pomocą rzepa. Rozwiązanie to pozwala na dużo szybszą wymianę papieru niż w przypadku tradycyjnego mocowania za pomocą zaczepów. Praktycznie już w kilkanaście sekund możemy przygotować urządzenie do wykonywania zupełnie innego typu prac. Przykładem urządzenia posiadającego udogodnienia tego typu jest szlifierka Ryobi 320W.

Pamiętajmy, że najmocniejsze i największe urządzenia nie zawsze spiszą się najlepiej. Oczywiście nie będą mieć sobie równych wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość, czyli na dużych i prostych powierzchniach. Jednakże do szlifowania trudno dostępnych miejsc, takich jak przykładowo okiennice czy framugi, lepiej użyć urządzenia słabszego z mniejszą stopą. Niewielkie elektronarzędzie pozwoli na wykonanie pracy w sposób bardziej precyzyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *