Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Co warto wiedzieć o pilarce tarczowej?

admin

5 lipca 2016

pilarki

No Comment

Pilarka tarczowa to jedno z podstawowych urządzeń, jakie w swoim warsztacie powinien mieć stolarz. Dzięki niej w sposób precyzyjny można drewnianym elementom nadawać odpowiednią wielkość oraz kształt.

Sposób użycia pilarki tarczowej

Pilarka tarczowa to urządzenie, z którego bardzo chętnie korzystają zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Elektronarzędzi tego typu, oprócz do pracy z drewnem, można wykorzystać także do prac z innymi materiałami takimi jak ceramika, aluminium czy nawet beton. Oczywiście do wykonywania zadań tego typu należy zakupić odpowiednie tarcze (a dokładniej rodzaj, wielkość i ilość umieszczonych na niej ząbków), a nie rzadko i osobne urządzenie. Ze względu na niebezpieczeństwo powstania urazu z pilarki tarczowej należy korzystać bardzo ostrożnie. Obracająca się tarcza czy odłamki materiału mogą spowodować poważne obrażenia takie jak rany szarpane i cięte oraz stłuczenia. Pilarka tarczowa wyposażona jest oczywiście w wiele rozwiązań zapewniających jej operatorowi bezpieczeństwo –  jednakże w głównej mierze zależy ono od tego, czy osoba wykonująca pracę stosuje urządzenie w sposób prawidłowy zgodny z zalecaniami producenta oraz zasadami bhp.

Rodzaje pilarek

Na rynku znajdziemy kilka typów pilarek tarczowych, które wykorzystuje się do pracy z innym materiałem. Przykładowo do cięcia włókien należy zaopatrzyć się w narzędzie, którego tarcza zawiera małą liczbę zębów. Z takim rozwiązaniem spotkamy się głównie w przypadku pilarek ręcznych oraz stołowych. Z kolei cięcia poprzeczne powinno się wykonywać ukośnicą – pilarką wyposażoną w tarczę z większą liczbą zębów. Oczywiście na rynku nie brakuje także urządzeń uniwersalnych, charakteryzujących się elastycznością. Pilarki tego rodzaju wyposażane są w tarcze ze średnimi ząbkami. Przy cięciu należy zwracać uwagę także na powierzchnię natarcie zębów oraz kształt krawędzi służących do skrawania. Tarcza z zębami skośnymi ułożonymi w sposób naprzemienny świetnie tnie drewno oraz wszelkie elementy wykonane z drewnopochodnych materiałów. Z kolei zęby proste i trapezowe dobrze radzą sobie z twardszymi materiałami. Pod uwagę trzeba wziąć także kąt natarcia. Powinien on zmniejszać się proporcjonalnie ze wzrostem twardości obrabianego elementu.

Wytrzymałość

Wytrzymałość tarczy powiązana jest z materiałem, z którego została stworzona. Te zrobione ze widii (materiał uzyskany z węglików metali – najczęściej tytanu oraz wolframu) posłużą nam przez około 40 godzin pracy. Wartość ta może różnić się ze względu twardość i ziarnistość węglików. Z tarcz o strukturze gruboziarnistej korzystać należy przy pracy z miękkim drewnem. Z kolei tarcze drobnoziarniste lepiej radzą sobie z materiałami twardymi, ponieważ posiadają bardzo ostre krawędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *