This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Co warto wiedzieć o pilarce tarczowej?

admin

5 lipca 2016

pilarki

No Comment

Pilarka tarczowa to jedno z podstawowych urządzeń, jakie w swoim warsztacie powinien mieć stolarz. Dzięki niej w sposób precyzyjny można drewnianym elementom nadawać odpowiednią wielkość oraz kształt.

Sposób użycia pilarki tarczowej

Pilarka tarczowa to urządzenie, z którego bardzo chętnie korzystają zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Elektronarzędzi tego typu, oprócz do pracy z drewnem, można wykorzystać także do prac z innymi materiałami takimi jak ceramika, aluminium czy nawet beton. Oczywiście do wykonywania zadań tego typu należy zakupić odpowiednie tarcze (a dokładniej rodzaj, wielkość i ilość umieszczonych na niej ząbków), a nie rzadko i osobne urządzenie. Ze względu na niebezpieczeństwo powstania urazu z pilarki tarczowej należy korzystać bardzo ostrożnie. Obracająca się tarcza czy odłamki materiału mogą spowodować poważne obrażenia takie jak rany szarpane i cięte oraz stłuczenia. Pilarka tarczowa wyposażona jest oczywiście w wiele rozwiązań zapewniających jej operatorowi bezpieczeństwo –  jednakże w głównej mierze zależy ono od tego, czy osoba wykonująca pracę stosuje urządzenie w sposób prawidłowy zgodny z zalecaniami producenta oraz zasadami bhp.

Rodzaje pilarek

Na rynku znajdziemy kilka typów pilarek tarczowych, które wykorzystuje się do pracy z innym materiałem. Przykładowo do cięcia włókien należy zaopatrzyć się w narzędzie, którego tarcza zawiera małą liczbę zębów. Z takim rozwiązaniem spotkamy się głównie w przypadku pilarek ręcznych oraz stołowych. Z kolei cięcia poprzeczne powinno się wykonywać ukośnicą – pilarką wyposażoną w tarczę z większą liczbą zębów. Oczywiście na rynku nie brakuje także urządzeń uniwersalnych, charakteryzujących się elastycznością. Pilarki tego rodzaju wyposażane są w tarcze ze średnimi ząbkami. Przy cięciu należy zwracać uwagę także na powierzchnię natarcie zębów oraz kształt krawędzi służących do skrawania. Tarcza z zębami skośnymi ułożonymi w sposób naprzemienny świetnie tnie drewno oraz wszelkie elementy wykonane z drewnopochodnych materiałów. Z kolei zęby proste i trapezowe dobrze radzą sobie z twardszymi materiałami. Pod uwagę trzeba wziąć także kąt natarcia. Powinien on zmniejszać się proporcjonalnie ze wzrostem twardości obrabianego elementu.

Wytrzymałość

Wytrzymałość tarczy powiązana jest z materiałem, z którego została stworzona. Te zrobione ze widii (materiał uzyskany z węglików metali – najczęściej tytanu oraz wolframu) posłużą nam przez około 40 godzin pracy. Wartość ta może różnić się ze względu twardość i ziarnistość węglików. Z tarcz o strukturze gruboziarnistej korzystać należy przy pracy z miękkim drewnem. Z kolei tarcze drobnoziarniste lepiej radzą sobie z materiałami twardymi, ponieważ posiadają bardzo ostre krawędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *